poniedziałek, 22 grudnia 2014

O książkach słów kilka




Napiszę Ci, co znajdziesz w zakładce "Książki".
Otóż, strona ta poświęcona będzie recenzjom książek, które są nierozłącznym elementem mojego życia zawodowego i prywatnego. Zaprezentuję tu pozycje, które pomogą Ci rozwinąć swój warsztat pracy, jak i te, które wpływają  na samodoskonalenie i rozwój osobisty.

środa, 17 grudnia 2014

Staż nauczyciela kontraktowego- terminy



Kiedy możesz zacząć staż na nauczyciela mianowanego?
Zacznę od tego, iż nie wiem, czy zaglądałeś na moje wpisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela stażysty. W tamtych postach pisałam o terminach, planach, itp. nauczycieli stażystów. Nie będę Cię jednak do nich odsyłać, tylko opiszę wszystko, tak jak powinno to wyglądać w Twoim przypadku. Jeśli jesteś już moim czytelnikiem, to pozwól, że utrwalę Ci tę wiedzę i poszerzę ją o nowe informacje, dotyczące już tylko nauczycieli kontraktowych:)

wtorek, 16 grudnia 2014

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego



Co musisz zrobić, żeby uzyskać stopnień nauczyciela mianowanego?

Zacznę od tego, iż zgodnie z Kartą Nauczyciela art. 9b, ust. 1, warunkiem nadania Tobie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, jest  spełnienie przez Ciebie następujących warunków:
1. zrealizować wymagania kwalifikacyjne (które opiszę poniżej);
2. odbyć staż w określonym wymiarze (2 lata i 9 miesięcy);
3. uzyskać pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu;
4. zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną (dasz rade :)).

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Sprawozdanie nauczyciela kontraktowego



Jak napisać sprawozdanie po zakończonym stażu?

Przed Tobą bardzo ważne zadanie, które zbliży Ciebie do uzyskania tytułu nauczyciela mianowanego. Dokument, który opracujesz, jest o tyle ważny, iż to na nim później oprzesz swoją prezentację przed komisją egzaminacyjną. Warto więc, przyłożyć się porządnie na tym etapie, by potem mieć gotową bazę do dalszych działań.

W ramach przypomnienia, napiszę raz jeszcze, że masz 30 dni od dnia zakończenia stażu na złożenie dyrektorowi sprawozdania. Z kolei Twój opiekun, opracowuje projekt oceny Twojego dorobku zawodowego za okres stażu. Musi go dostarczyć waszemu dyrektorowi, w terminie 14 dni od dnia zakończenia przez Ciebie stażu.

Zabieramy się za opracowanie sprawozdania.

Jak w przypadku każdego innego dokumentu, musisz utworzyć stronę tytułową. Może ona wyglądać tak:

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO
UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

 IMIĘ I NAZWISKO
MIEJSCE ZATRUDNIENIA 

Opiekun stażu:
Okres trwania stażu: : 2 lata  i 9 miesięcy
Data rozpoczęcia stażu:
Data zakończenia stażu:

Oczywiście to Ty decydujesz, jak bardzo chcesz być kreatywny, ale ja uważam, że przy tego typu dokumentach, nie należy dać się za bardzo ponieść wyobraźni. W prostocie siła J.

Teraz czas na pisanie samego sprawozdania. Na tym etapie awansu zawodowego, odeszłabym od pisania go w formie tabelki. Pamiętaj, że to ma być Twoja baza do opracowania prezentacji, a tabelka jest zbyt okrojona w treści, które i tak musisz później napisać.

Na czym musisz się skupić? Przede wszystkim na dokładnej analizie poszczególnych paragrafów (zadań). Najlepiej więc, krok po kroku referujesz co dokonałeś w trakcie stażu. Pomocą służy Ci  plan rozwoju zawodowego i nanoszone na niego uwagi i notatki (wierzę, że je prowadziłeś).

Oczywiście robimy to według paragrafów czyli wpisujemy nazwę zadania (wymagania) np


§7 ust.2 pkt.1
Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach

Jeżeli nie wiesz, co powinieneś umieścić w poszczególnych punktach, odsyłam Cię do strony z planem rozwoju , gdzie w punktach wymieniłam najważniejsze zadania.

Pisząc sprawozdanie staraj się nie ujmować zadań wyłącznie w punkty, lecz rozwiń myśl, scharakteryzuj i przeanalizuj dokładnie swoje dokonania. Pokaż jak ważne to były rzeczy, jak podniosły Twoje kompetencje, co dały uczniom, a przede wszystkich ukaż ich efektywność w kontekście jakości pracy szkoły. Zamieszczam tu: moje sprawozdanie kontraktowego, jako zobrazowanie, tego o czym pisałam.

Oczywiście wszystko sprawdzamy, drukujemy i każdą kartkę osobno wkładamy do koszulek, a następnie do skoroszytu. Nie zapomnij podpisać się na ostatniej stronie!

W następnym poście opiszę jak przygotować prezentację oraz jak przebiega egzamin.


Pozdrawiam


środa, 10 grudnia 2014

Staż nauczyciela stażysty- terminy.


Jakie są ważne terminy dla nauczyciela stażysty? Kiedy złożyć plan rozwoju, a kiedy sprawozdanie?


Zacznijmy od tego, że procedurę naszego awansu zawodowego określa obecnie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. poz. 393*). Akt ten opracowany został na podstawie art. 9g ust. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.**).

wtorek, 9 grudnia 2014

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty



Na wstępie
Kiedy zaczynamy pracę, nie ważne czy jest ona związana z oświatą, czy nie, naszym głównym zadaniem jest poznać zasady funkcjonowania naszej „firmy”. Musimy zdobyć kluczową wiedzę na temat zasad w niej panujących, obowiązujących procedur, jej specyfikę i potrzeby. Tak jest też w przypadku pracy nauczyciela. Zatem, nie martw się, że nie wiesz wszystkiego, brak Ci doświadczenia czy pewności swoich działań.

Staż jest właśnie tym okresem, który daje Ci możliwość zdobycia tej wiedzy i umiejętności, możesz przygotować się pod okiem opiekuna i innych nauczycieli do pełnienia swojej roli w dalszej pracy zawodowej i zdobyć odpowiednie doświadczenie.



poniedziałek, 8 grudnia 2014

Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego stażysty


Co robimy po zakończonym przez nas stażu? Od czego zacząć pisanie sprawozdania?

Tak, jak pisałam w poście dotyczącym terminów, pamiętaj, że masz 30 dni od dnia zakończenia stażu na złożenie dyrektorowi sprawozdania. Jeśli prowadziłeś systematycznie notatki w czasie stażu (tak jak podpowiadałam), napisanie tego dokumentu, nie powinno zając Ci dużo czasu:) 

Z kolei, Twój opiekun, opracowuje projekt oceny Twojego dorobku zawodowego za okres stażu. Musi go dostarczyć waszemu dyrektorowi w terminie 14 dni od dnia zakończenia przez Ciebie stażu.

niedziela, 7 grudnia 2014

Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego



Jak napisać wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?

Kiedy zakończysz już swój staż i napiszesz sprawozdanie z jego przebiegu, zostaje Ci jeszcze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.  Bowiem, zgodnie z zapisem w KN Art. 9b, ust .1.1, warunkiem nadania Tobie stopienia nauczyciela kontraktowego, jest uzyskanie przez Ciebie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.


Aby dyrektor Twojej szkoły powołał taką komisję, niezbędne jest złożenie przez Ciebie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w danym roku szkolnym (KN art. 9d, ust. 7).

sobota, 6 grudnia 2014

Rozmowa kwalifikacyjna stażysty




Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela kontraktowego?

Zacznę od składu komisji, żebyś wiedział kto będzie z Tobą rozmawiał :)
A zatem w skład takiej komisji  (którą ustala sam dyrektor) wchodzą:
· dyrektor (wicedyrektor), jako jej przewodniczący;
· przewodniczący zespołu przedmiotowego (wychowawczego), a jeżeli zespół taki nie został w tej szkole powołany- nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w szkole, a w przypadku przedszkola, szkoły lub placówki, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, w których nie są zatrudnieni nauczyciele mianowani lub dyplomowani - nauczyciel kontraktowy;
· opiekun stażu.
· przedstawiciel wskazanego przez Ciebie związku zawodowego- powołany na Twój wniosek (KN art. 9g ust. 5). Z tym, że przedstawiciela związku zawodowego wskazuje właściwy organ statutowy związku (KN art. 9g ust. 5a).

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Proponowane książki



Tu przedstawiam Ci listę ciekawych pozycji książkowych, które przydadzą się Tobie w pracy. Obiecuję, że recenzje umieszczę już niedługo. Klikając na tytuł książki, wejdziesz na stronę księgarni. Polecam

niedziela, 30 listopada 2014

Ebooki- czy warto je kupować?




Powody, dla których czytam ebooki?

Kocham książki, ich zapach, szelest przy przewracaniu stron, to że mogę zaznaczyć interesujące mnie treści (o moje książki dbam, ale są takie, w których nie boję się używać zakreślacza). No i oczywiście są piękną ozdobą na półce...choć to argument taki z przymrużeniem oka:)